ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

 

Zawsze chciałem pokazać Wam to genialne zdjęcie.  Dziś jest na to pora. W 1939 roku, jak zawsze, toczyły się rozgrywki polskiej ligi piłkarskiej, powiedzmy Ekstraklasy.  Z oczywistych powodów, we wrześniu 1939 roku rozgrywki zostały przerwane i nigdy nie zostały dokończone.   

Dla uczczenia pamięci  tamtych dni i tamtych piłkarzy  organizowany jest  #Turniej Niepodległości.  Wzięli w nim udział młodzi piłkarze reprezentujący  tamte, wrześniowe kluby.

 

Rozpoznacie po retro strojach  kluby tamtej ligi?

 

 

 

 

wiekowym 

 

 


 

OFICJALNA STRONA KLUBOWA

GKS MORENA GDANSK

 


 

Pedro:

Od lewej: Wisła Kraków, Polonia Warszawa, Ruch Chorzów, ?, ?, Pogoń Lwów, Cracovia, Warta Poznań.


Od Redakcji:

Wisła Kraków, Polonia Warszawa, Ruch Chorzów, Garbarnia Kraków, Warta Poznań, Pogoń Lwów, Cracovia, AKS Chorzów.

 

W niedokończonej lidze w roku 1939  uczestniczyli jeszcze:  Union Tourning Łódź i Warszawianka. W  AKS-ie  Chorzów grał Jacek Bednarz, ale nie przed wojną, tylko w latach osiemdziesiątych. :)

 

W turnieju, z którego pochodzi to zdjęcie (http://niezwyciezeni.org.pl/zaczelismy-ii-turniej-niepodleglosci-o-puchar-pge🇵🇱🏆/) grali także, na zaproszenie organizatorów, młodzi zawodnicy gdańskiej Lechii. Ciekawostka:  Obecnie w modzie jest dopisywanie sobie przez kibiców i oficjeli niektórych klubów, tradycji i dokonań innych.  Parę lat temu klub z Wielkopolski za garść srebrników sprzedał swoją tradycję i historię wykupując licencję innego klubu, aby  potem z  fałszywą dumą opowiadać jakim wiekowym jest klubem.  Na północ od nas jest z kolei klub, którego obecna nazwa ujrzała światło dzienne dopiero w roku 1952, co nie przeszkadza im chwalić się ponad 90 letnią tradycją. 

      Jakiś czas temu gdańska Lechia rozegrała sezon, umieszczając na swoich getrach symboliczną datę 1903  - datę powstania klubu Lechia Lwów - najstarszego polskiego klubu piłkarskiego. Rozpętała się mała burza.  Pytanie, co daje większą legitymację do podczepiania się pod historię i dokonania innych?  Komuś, kto oddaje własną historię za prawo gry na wyższym szczeblu rozgrywek? Komuś, kto zabiera serce i duszę innych, aby podnieść swoją rangę?   W Gdańsku w roku 1945 roku powstał klub, który swoją nazwę - Lechia - bezpośrednio nawiązywał do Lechii Lwów, miał takie same, biało - zielone barwy,  grali w nim i pracowali zawodnicy i trenerzy grający i trenujący parę lat wcześniej we Lwowie.  Sami sobie odpowiedzcie.


  

 


Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

POLSKA, BIAŁO - CZERWONI!

11 listopada 2020

A jakie jest Twoje zdanie?